İnternet bankacılığı artık daha çok yaygın

Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan mobil ve internet bankacılığı istatistikleri, mobil ve internet bankacılığının ulaştığı seviyeyi gösteriyor. Son 5 yılın Haziran aylarını temel alan verilere göre internet bankacılığında aktif kullanıcı sayısı ve internet üzerinden yapılan para transferleri katlanarak artıyor.

KULLANICI SAYISI 11 MİLYONU GEÇTİ

2009 yılının Haziran ayında 5 milyonu aşkın olan aktif internet bankacılığı kullanıcı sayısı 2013 yılında 11 milyonun üzerine çıktı.

İnternet üzerinden yapılan para transferi miktarı son 3 ay baz alındığında ise 367 milyar TL’yi aşmış durumda. Türkiye’de 2013 yılı Haziran itibarıyla internetbankacılığı hizmetlerine kayıtlı kullanıcı sayısı ise 27 milyonu aşmış durumda. Verilere göre Türkiye’de mobil bankacılık sistemlerine kayıtlı kullanıcı sayısı 3 milyon 500 bini aştı. 2 milyon kişinin aktif olarak kullandığı mobil bankacılık hizmetlerinde 2012-2013 Haziran ayları arasındaki kullanıcı artış oranı yüzde 191 ile rekorları zorluyor. Mobil bankacılık sistemlerinde 3 aylık para transferleri miktarı ise 10.5 milyar TL.

İstanbul Teknik Servis