IBM PC’nin yaratıcısı öldü

IBM’in ürettiği ilk kişisel bilgisayarın arkasındaki isim William C. Lowe, 72 yaşında hayatını kaybetti. Lowe, 1980 yılında kurduğu ekiple 1 yıl içinde IBM marka ilk PC’yi üretme hedefi koymuş ve bunu başarmıştı.

Bilişim devi IBM’in ürettiği ilk PC’nin mimarı olan William C. Lowe’un, geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü açıklandı. Lowe, Apple ve diğer şirketlerin 1970’lerin sonuyla başını çekmeye başladığı PC sektörüne IBM’in geç kalmadan girmesini ve şirketinin bu sektörde büyük başarı elde etmesini sağlayan isim olmuştu.

131029_IBM_t.hlarge

Yazılım ve programlama alanındaki kamu ve devlet firmalarının tercih ettiği bir firma olarak öne çıkan IBM, buna rağmen 70’lerin sonlarıyla PC alanında hızla geride kalmaya başlamıştı.

IBM’e 1962’de test mühendisi olarak katılan Lowe, 1980’de ekip kurarak 1 yıl içinde şirketin ilk kişisel bilgisayarını üretmeyi kararlaştırdı.

IBM, 12 Ağustos 1981 tarihinde, 5150 adıyla da bilinen ilk PC’si IBM Personal Computer’ı sundu.

O zamanlar adı henüz duyulmamış olan Microsoft’un geliştirdiği MS-DOS 1.0 işletim sistemiyle çalışan 5150, Intel 8088 işlemcisiyle çalışıyordu ve monitörü olmadan fiyatı 1.565 dolardı.

New York Times’ın haberine göre, Lowe, IBM’den ayrıldıktan sonra Xerox ve Gulfstream Aerospace Corporation şirketlerinde çalıştı.