Youtube Yasağı Sonrası Platformun İzlenme Rakamları Üçte Bire Düştü

Twitter sonrası YouTube‘un da yasaklanmasının altıncı günündeyiz. Ülke olarak DNS, VPN ve Proxy gibi teknik konularda iyice uzmanlaşırken konunun siyasi, ekonomik ve özgürlük boyutlarını bir kenara koyacak olursak yasaklanan sitelerin internet sektörüne etkisi de oldukça fazla.

Örneğin bu yazıda yasak sonrası YouTube üzerindeki izlenme rakamlarında yaşanan düşüşü ve İzlesene ‘nin yakaladığı ivmeyi rakamlarla birlikte ele alacağız.

istanbul-teknik-servis-youtube

27 Mart Perşembe günü yasaklanan YouTube, Mediakraft Türkiye‘den aldığımız bilgilere göre izlenme rakamlarında yaklaşık olarak 3′te 2′lik bir düşüş yaşadı. Mediakraft network’ünde bulunan ve tamamen Türkçe olarak yayın yapan kanalların yaşadıkları bu 2/3′lük düşüş, izlenme zamanında da (watch time) aynı seviyede.

YouTube yasağı sonrası ilk 24 saatte ana sayfasını siyah-beyaz (ekran görüntüsü en yukarıda) yapan İzlenese; 28 Mart Cuma 18,1 , 29 Mart C.ertesi 27,9 , 30 Mart Pazar 33,8 ve 31 Mart Pazartesi de 34,8 milyon izlenme rakamlarına ulaşmış.

İzlesene’de kişi başı yapılan ziyaretlerin sayfada kalma süresinde çok ciddi bir değişim yok. Ancak izlenme rakamlarını yasak öncesi ile kıyasladığımızda 5 katın üzerinde bir fark ortaya çıkıyor. İzlesene’nin anlık olarak 100 bin ziyaretçi rakamlarını yakaladığını da ekleyelim. Bu arada platformun Pazar günü yakaladığı toplam ziyaretçi sayısıysa 4,5 milyon düzeyinde.

 

sosyal_medya_istanbul_teknik_servis